دعاوي خانوادگي از جمله مهريه متخصص وكيل خانواد مهريه طلاق

دعاوي خانوادگي از جمله مهريه متخصص وكيل خانواد مهريه طلاق

الزام به تمكين زوجه و ارتباط آن با عدم پرداخت مهريه

وكيل مهريه وكيل طلاق تهران

معني عدم تمكين ؟.

تمكين در لغت به معناي تن دادن و در تعابير حقوقي؛ قيام زن به اداي وظايف زوجيت در مقابل شوهر است. واژه تمكين در قانون مدني عيناً نيامده است و تعريف نيز نشده است ولي در ماده ۴ قانون حمايت خانواده مصوب ۱۳۹۱ از اين واژه استفاده شده است.

انواع تمكين

تمكين را مي توان به دو نوع تمكين عام و تمكين خاص تقسيم بندي كرد

1-   تمكين عام به معناي اطاعت از شوهر در كليه زندگي و مسايل مشترك است

2-    تمكين خاص ناظر بر روابط خاص زناشويي و آميزش جنسي ميان زوجين است .و به عبارتي ديگر اطاعت پذيري زن از شوهر خود درباره ي  مسائل جنسي به طور متعارف است كه برخي حقوقدانان گاها ان را به عبارت  تمكين جنسي تعبير مي نمايند

در قانون مدني توضيحي درباره معناي تمكين ارائه نشده است اما انچه مبناي تعريف حقوقدانان در خصوص واژه ي تمكين قرار گرفته است دو ماده ذيل مي باشد :

1-   ماده ۱۱۰۵قانون مدني: در روابط زوجين رياست خانواده از خصائص شوهر است.

2-   ماده 1114 قانن مدني : زن بايد در منزلي كه شوهر تعيين مي كند سكني نمايد مگر آنكه اختيار تعيين منزل به زن داده شده باشد.

 

منظور از دادخواست الزام به تمكين زوجه از همسر خود چيست؟ آيا ضمانت اجرا هم دارد؟

 در صورت عدم تمكين زن از همسر خود چه در تمكين عام كه ناظر بر مسايل كلي زناشويي و چه درباره ي تمكين خاص كه عملا ناظر بر مسايل جنسي مي باشد ، شوهر يا وكيل او مي تواند در اين خصوص عليه زوجه يا همسر خود دادخواست الزام به تمكين دهد و در اين خصوص تفاوتي ميان تمكين عام و يا خاص نمي باشد.

اين دادخواست از طرف خود اصيل يا شوهر و يا وكيل رسمي داگستري او ابتدا در دفاتر خدمات الكترونيك قضايي ثبت گرديده و در دادگاه خانواده محل اقامت زن طرح مي گردد البته بهتر است قبل از طرح دعوا عليه زوجه اظهارنامه اي مبني بر تمكين او برايش ارسال گردد و پس از ان اقدام به طرح دعوا گردد.

شايان ذكر است مبنا و زير ساخت تمكين زوجه يا زن از همسر رسمي و شرعي و قانوني خود تهيه مسكن مناسب و اسباب و لوازم زندگي در حد استطاعت مرد و در حد عرف است زيرا گاها شاهد اين هستيم كه زوجه با ادعاي عدم وجود مسكن مناسب از طرف زوج ، ادعاي شوهر رد خواهد گرديد. پس حتما قبل از طرح دعوا در اين خصوص با وكلاي مجرب مشورت نماييد .

ادامهـ مطلبـ
| ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۸:۰۰ | حسنوند
بهترين وكيل طلاق ايران، ارزان ترين وكيل طلاق تهران،

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

جستجوگر

درباره ما

,وکیل متخصص ملکی وکیل مهریه طلاق تهران متخصص وکالت مهریه طلاق شماره تماس 02177494347 09121404305 آدرس دفتر: تهران میدان رسالت ابتدای خیابان هنگام پلاک ۳۹ طبقه ۳ واحد ۹

رمزینه بارکد

آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 1
بازديد ديروز : 31
بازديد كل : 159

تبلیغ و آگهی